"

Vyrábím parkoviště pro činky – pro každého, kdo cvičí doma „v obýváku"

18. 09. 2018 , aktualizace: 20. 09. 2018 Sdílej na Dragonboatsport.cz

Cvičíte doma? 

Tomáš Pálka je majitelem značky MyBuddy a tvůrcem originálních českých stojanů na jednoručky… sám o sobě tvrdí, že vyrábí „parkoviště pro činky“. A pro koho? Prý pro každého, kdo cvičí doma „v obýváku“.

A protože takových „domácích fitnessáků“ je mezi námi dost, a je docela možné, že jak život rychle běží, dětí či povinností přibývá a toho času je stále méně a méně (i když je to vlastně nesmysl), tak jsme si řekli, že oslovíme Toma ke spolupráci a k rozhovoru. Je totiž docela možné, že Tom se svými produkty osloví nejednoho draka či dračici, kteří prostě to fitko v rámci fyzické přípravy nestíhají… a pak je to na těle cítit a na vodě vidět. (Nebo, že by tomu bylo naopak?)

Tome, můžeš nám přiblížit, jak ses dostal k výrobě stojanů na činky… tedy, co bylo tím hlavním impulsem?

Spojily se dvě věci: začal jsem po čase cvičit s činkami, tentokrát doma. A vadily mi hromady kotoučů na zemi a rýhy a škrábance na parketách. A protože jsem si v té době opravil anebo postavil pár kousků nábytku ze dřeva, napadlo mě poskládat něco i na činky a kotouče.

Ale dopadlo to jinak – ty nejlepší tvary prostě ze dřeva vyrobit nešly. Chtělo to něco pevného s tenčí stěnou. Takže jsem skončil u oceli – profilů a plechů. A vznikla značka MyBuddy, stojan TOWER L a ZETKO, později pajdulák BUDDY. Na všechny tvary mám registrované průmyslové vzory pro Evropu, proto i ty česko – anglické názvy.

Pokud pomineme časovou výhodu, jaké další výhody má cvičení doma?

Když vezmu cvičení nebo posilování s činkami, je to přece jenom náhrada dobrého fitka. Kdo to myslí s posilováním vážně, na cvičení doma – pokud nemá vlastní posilovnu – nemůže spoléhat. Ale pokud chce někdo tělo trochu zpevnit, dostat se do lepší formy, udělat si malinko ramena, ruce atd., dá se to použít celkem dobře.

Já v létě jezdím na kole, činky vezmu do ruky tak jednou za dva týdny... abych měl na fotkách na instagramu trochu naběhlé žíly. Od podzimu do jara používám doma veslovací trenažér a činky.

Obě aktivity jsou pro mě "Dva v jednom" - na veslovacím trenažéru skouknu hromadu filmů a seriálů, na které během roku není čas. Bez nich bych tu hodinu a půl veslování vůbec nedal. A u posilování s činkami po očku sleduju třeba zprávy, anebo sport v televizi. Koneckonců – když dávají třeba přímý přenos z běžeckých laufů, člověk to nemusí sledovat dvě hodiny z křesla.

K činkám jsou ideálním doplňkem žebřiny s hrazdou nebo bradlami

Obecně si myslím, že cvičení doma je fajn pro někoho, kdo má činky jako doplněk třeba právě ke kolu, běžkám… Anebo pro ty, co jezdí často na služebky. Když jsem dojížděl párkrát za týden z Havířova do Olomouce, měl jsem sice v autě sbalenou tašku do fitka, ale často jsem přijel zpátky těsně před zavíračkou a trénink padl. A dělat aspoň tohle je lepší, než nedělat nic. K činkám se dá samozřejmě vymyslet i pár cviků s vlastní váhou. A když se činky doplní ještě třeba žebřinami s hrazdou nebo bradlami, dají se doma projet všechny svalové partie. I když některé trochu improvizovaně.

Buďme ale fér – cvičit doma má jistě také nějaké nevýhody.
Jak se jich případně vyvarovat?

To souvisí s předchozím – posilovna je vybavená tak, že se dá všechno procvičit na 100 %. Hromada stanovišť se stroji, lavičkami, olympijskými činkami, EZ činkami, dlouhé řady stojanů s hmotnostně odstupňovanými jednoručkami… Navíc z vlastní zkušenosti, pokud někdo dělá ve fitku něco vyloženě špatně, druhý ho upozorní nebo pomůže. Anebo dopomůže, když je potřeba. A ta dopomoc a dohled jsou samozřejmě důležité pro toho, kdo chce cvičit s maximálními váhami. Je rozdíl cvičit bench press s olympijskou činkou naloženou na vaší výkonnostní hranu a s parťákem, který pomůže.

Doma si to musíte víc hlídat, nepouštět se za vlastní limity

A to nezajistí nějaké extra velké nárůsty svalů. Pak je tady pestrost a škála použitelných cviků: V posilovně je samozřejmě mnohem větší. Když člověk cvičí doma s jednoručkami, zvládne dobře ruce, ramena a prsa. A i tady chybí alternativy. V posilovně můžete prostřídat činky a stroje, vše je pestřejší.

S nohami a zádami je to doma horší, ale i pro tyto svalové skupiny se dají najít vhodné cviky. Základní cviky přidávám jako inspiraci postupně na web, a protože nejsem profík, spojil jsem se s trenérem od Netučných, který cviky a popisy dodal.

Místo křesla přišla do obýváku lavice

Já si ještě něco přidávám – záda a nohy řeším i tím veslováním. A nedávno jsem z obýváku vyhodil křeslo, a místo něho stojí lavice z palet. Když má polstr, používám ji jako rovnou lavičku pro procvičení prsou – klasicky bench press, rozpažování a pullover. A když polstr sundám, můžu provádět výstupy na lavici s činkama. A mám další cvik na stehna. A kromě toho – lavička je pěkná, a můžou na ní sedět dva až tři lidi. Do křesla vlezl jeden.

Tome, sám máš za sebou celkem slušnou fyzickou proměnu. Vím, že i jako nadšený cyklista jsi se věčně potýkal s váhou kolem 90 Kg. Což při tvé výšce 186 cm je jistě nad „doporučený limit“. A jak jsi sám napsal na tvém blogu – i když jsi se dostal pravidelněji na kolo či do fitka, stejně bez špeků to nebylo nikdy. Aktuálně vypadáš velmi dobře a troufnu si tvrdit, že jsi ony špeky ztratil už po cestě… kdy přišel ten zlom?

Já jsem měl vždycky podivnou postavu. Někdy jsem to řešil víc, někdy míň, a jindy skoro vůbec. Asi ve čtyřiceti jsem si koupil silniční kolo. A když jsem občas vyrazil s kamarády, už bylo znát, že je to špatně. A "že by se to vyřešit mělo". Vždy koncem srpna už jsem se tak nějak vešel do dresu, a v březnu už zase ne. Vloni jsem začal spolupracovat s Netučnýma po stránce vzájemné propagace. A známí, co web sledují, se mě na ně začali ptát. A tak mě napadlo objednat si jídelníček, a vyzkoušet ho.

A je to zase akce "Dva v jednom". I přes pro mě kritickou zimu jsem zhubnul. A navíc jsem to mohl z mého amatérského pohledu popsat celou "akci" v rámci článků na blogu od začátku do konce. A mám jistotu, že spolupracuju s profíky. Těch cca 50 stránek od nich za necelou tisícovku se vyplatilo.

Krom toho, že jsi vymyslel značku MyBuddy, provozuješ také web livingroomworkout.eu. Pro koho je web určen a co nabízí? 

Je to primárně obchod s mými výrobky – stojany na jednoručky. K nim nabízím samozřejmě činky a pár dalších výrobků. A občas napíšu nějaký článek "ze života". Buď je to moje osobní zkušenost s něčím – třeba se zmiňovaným jídelníčkem, anebo se snažím dodat nějaké informace k výrobkům. Většinou na základě dotazů zákazníků, anebo na základě nějaké konzultace. Teď zrovna jsem napsal článek o tom, proč jsou moje sety poskládané tak, jak je nabízím. A proč by začátečníci měli koupit sety s kotouči 0,5 kilo.

Na našem blogu o činkách, cvičení, ale i o běhání a koloběžkách

S jednou atletkou – běžkyní na středních a delších tratích připravujeme seriál článků o běhání, a po něm bych chtěl já napsat článek o kolobkách. Jako takový tip na aerobní aktivitu, kterou jsem před pár lety objevil, a která mi taky celkem pomohla. 

A jak ti funguje nový e-shop? Jaké jsou novinky?

V létě jsem do obchodu zařadil nové položky – dřevěné fitness vybavení od dalšího českého výrobce. Vyrábí všechno možné: mini bradla, kruhy, žebřiny, lezecké stěny… Snažím se web doplnit tak, aby tam zákazníci našli pěkně zpracované zboží pro funkční cvičení, ideálně české výroby. Teď se chci podívat na odporové gumy a expandéry. S nimi se dá taky celkem zakouzlit a rozšířit možnosti cvičení a posilování doma.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaměření webu je celkem jasné – ukázat možnosti cvičení doma a nabídnout dobré výrobky pro tenhle účel. Věřím tomu, že i doma se dá rozumně a účelně cvičit. A věřím osvědčeným postupům a jednoduchým řešením. Nemyslím si, že pokud chce někdo začít cvičit doma, musí si koupit nutně posilovací věž. Ty levné jsou stejně vlastně drahé. A z hotelových posiloven vím, že jejich funkčnost je někdy podivná. Ty dražší jsou fajn, ale už to chce vyčlenit pro ně místnost, nebo třeba kus garáže. A to všichni nemůžou.

A pak jsou tady různé samohybné nesmysly pro získání plochých bříšek za 5 minut cvičení denně. To u mě nenajdete. Stejně tak položky, které umí jiní vyrobit, anebo koupit líp – třeba rotopedy anebo veslovací trenažery.

Teď se chci spíš zaměřit na doplnění informací a rad, co se dá s jednotlivými položkami doma "provozovat". Aby to nebyl jenom obchod, ale i web, kam se lidi vrátí pro nějaké tipy a rady. Na to zatím nebylo moc času.

Stánek MyBuddy budeme moci navštívit o víkendu 22. – 23. 9. 2018 na závodech dračích lodí v Pasohlávkách. Co si budeme moci na stánku osahat, vyzkoušet, koupit…?

Určitě přivezu všechny možné stojany na činky a pár jednoruček, aby si každý mohl vyzkoušet, jak to (dobře) funguje. Přibalím kus žebřin, hrazdu a pár menších výrobků ze dřeva na osahání. Pokud si někdo z účastníků či návštěvníků objedná cokoli ze zboží skladem na webu do čtvrtka, můžu mu to přivézt přímo do Pasohlávek. Bude to bez poštovného, hned. A slevou 5 %, pokud u objednávky uvede (a potvrdí) slevový kupón DRAK5.

Těším se na všechny návštěvníky! Jaké jste objednali počasí? 😉

Tome, díky za rozhovor a na viděnou v Pasohlávkách.


Jinde na Dragonboatsport.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI